SİİRT BITTIM SABUNU MUCİZELERİNİ SİZDE KEŞFEDİN..
SAÇ DÖKÜLMESİNE SON
SİPARİŞ HATTI:0542 368 50 37
http://www.bitkiselbittimsabunu.comhttp://www.bitkiselbittimsabunu.com

Bıttım Sabunu %100 Doğal

Bıttım Sabunu %100 Doğal

Sabunlar Sümerlerden beri bu topraklarda kullanılan önemli, temizlemeye yarayan bir maddedir. Hatta o kadar hayatımıza girmiş ve herkesçe o kadar çok sevilmiştir ki üretilmesine yüzyıllardan beri devam edilmektedir. Sabunun üretilme aşamaları da elbette o günlerden bugüne oldukça fazla değişime uğramak durumunda kalmıştır. Teknolojinin ve bilimin gelişmesinin bir sonucu olarak tabi ki. Önceleri gayet doğal ve sadece bitki türleri ile ortaya çıkartılan sabun artık birçok kimyasalın birleşimi ile oluşmuş, fabrikalarda seri üretim halinde piyasaya oradan da biz insanlara ulaşmaktadır. Peki neden insanlar doğal sabunlar yerine kimyasalı tercih etmektedir derseniz, günümüz yaşam şartları diye bir açıklama yapabiliriz sanırım. Zira hızlı yaşam içerisinde yaşamak için para kazanmaya çalışan, oradan oraya koşuşturan insan oturup evinde sabun yapmayı aklına getirmez. Çünkü oldukça uzun ve zahmetli bir iştir. Fakat sadece bu işi yapan kişilerden bu doğal sabunları alabilirler. Bu da biraz piyasa araştırması yapmaya girer ve insanlar buna ayıracak vakitlerini marketten aldıkları şampuan ile banyo yapmaya harcamak isterler, haksız da sayılmazlar. Fakat artık durum öyle bir raddeye geldi ki gayet sağlıklı insanlar bile bu sabun ve şampuanların kimyasalları sonucunda cilt hastalıkları çekebilmektedirler. İşte burada devreye doğal bıttım sabunu girmektedir. Bıttım sabunu Siirt yörelerine özgü, oldukça yararlı ve tamamen doğal bitkilerden ve doğal yollar ile üretilmiş bir sabun türüdür. Doğal bir arındırıcı da olan Siirt bıttım sabunu büyük kalıplar halinde yapılmasına rağmen daha küçük kesilerek, meraklılara, hastalara ve daha nice insana ulaştırılmaktadır.

Bıttım Sabunu İçeriği

Siirt bıttım sabunu çitlembik ve menengiç bitkilerinin yağı bunların yanı sıra yoğun Köh çözeltisinden oluşan kül suyu ile elde edilir. Çitlembik ve menengiç özellikle saça ve cilde çok iyi gelmektedir. Bıttım sabunu faydaları da tüm bunları içermektedir doğal olarak. Yapılışı ise oldukça zahmetlidir ve birkaç gün sürebilmektedir. Dolayısı ile işi sabun yapmak olan kişiler dışında kimse bu yöntemi tercih etmemektedir. Bıttım sabunun yapılışı hakkında kısaca bilgi verelim:

  • Eylül aylarında bıttım ağacından toplanan bıttımlar (menengiç de denir) önce bekletilir daha sonra ayıklanır.
  • Ayıklanan bıttımlar önce yıkanır ve buy yıkama işlemi sonucunda tam 1 haftaya yakın süre boyunca kurutulur.
  • Kurutulmuş bıttımlar değirmende dövülerek su ile 2 saat yoğurulur ve yağı çıkartılır.
  • En son olarak da yoğrulan bıttım, küllü su ile kaynatılarak iyice kaynatılır, çıkan yağ üç gün boyunca bekletilir ve bıttım sabunu %100 doğal olarak elde edilmiş olur

Görüldüğü üzere bıttım sabununun yapılışı oldukça zaman almaktadır. Fakat bu durum sabunun %100 doğal kalmasına ve hiçbir şekilde kimyasala bulaşmamasına olanak tanımaktadır. Bıttım sabunu faydaları kendini özellikle ciltte ve saçta gösterir. Doğal içeriğe sahip bıttım sabunu inanılmaz güçlü bir arındırıcıdır. Çitlembik ve menengiç bitkileri cildin kirler ve kimyasallar ile tıkanan gözeneklerini açar ve nefes almasını sağlar. Saç derisinde de mucizeler yaratmaktadır. Şampuana alışmış saç sönüktür ve cansızlığını yitirmiştir. Üstelik de oldukça dökülür. Bu sebeple başka çözümler arayan insanlar bıttım sabununa yönelmekte. Bıttım sabunu ile temizliği yapılan saç feraha kavuşarak nefes almaya başlar. Bu nefes alma hali saç derisinde şampuan kimyasallarının yıllar yılı saç derisinde biriktirdiği tabakanın doğal bıttım ile tamamen kalkması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple nefes alan saç dökülmeyi keser, ve güçlenmeye başlar. Daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Bazı çevreler sadece sabunun saçı kuruttuğunu başka kimyasallar ile saçı desteklemek gerektiğini söylerler. Eğer ciddi bir deri hastalığı yok ise sadece cansızlıktan ve dökülmeden muzdarip iseniz doğal bıttım sabunu kullanmanızda bir zarar yoktur. Çünkü yukarıda anlattığımız el yapımı aşamalardan geçtiği için hiçbir yan etkisi yoktur. Bıttım sabunu egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ciddi boyutta olmadığı sürece hem bu kişilerin hem de tüm insanların bıttım sabununu cilt ve saç temizliği için kullanması oldukça yararlı sonuçlar doğuracaktır. Doğallığın hiç kimseye bir zararı yoktur aksine doğanın nimetleri her daim bizler içindir ve iyi olmamız için bizlere doğa tarafından verilmiş bir hediyedir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.bitkiselbittimsabunu.com
http://www.bitkiselbittimsabunu.com