SİİRT BITTIM SABUNU MUCİZELERİNİ SİZDE KEŞFEDİN..
SAÇ DÖKÜLMESİNE SON
SİPARİŞ HATTI:0542 368 50 37
http://www.bitkiselbittimsabunu.comhttp://www.bitkiselbittimsabunu.com

Doğallıkla Gelen Güzellik: Bıttım Sabunu

Doğallıkla Gelen Güzellik: Bıttım Sabunu

Binyıllardır insanlar için temizliğin sembolü olan sabun, hayatımızı sürdürebilmemiz için gereken temel malzemelerden birisidir; zira temizlik ihtiyacı özellikle günümüz modern insanı için en az yeme-içme, giyim-kuşam, barınma ihtiyaçları kadar önemlidir. Hayatımızı sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmemiz için böylesi kritik bir noktada bulunan sabunla ilgili bu noktada sorulması gereken soru; market raflarını süsleyen; kendimizin ve ailemizin sağlığını emanet ettiğimiz sabunlar olması gerektiği gibi doğal mı? Hemen cevap verelim; fabrikasyon sabunlar yapım aşamasında ilave edilen ağır kimyasallar nedeniyle sanıldığı kadar masum değil. Olumsuz bir tablo çizdik, farkındayız; fakat bu yazımızı okuduğunuzda sandığınız kadar çaresiz olmadığınızı göreceksiniz.

Özellikle son yıllarda bilişim teknolojilerinde meydana gelen baş döndürücü ilerlemelere bağlı olarak bilgiye ulaşma noktasında büyük aşama kaydeden insanoğlu, her konuda olduğu gibi sabun ve şampuan gibi temel temizlik malzemeleri konusunda da bilinçlenmiş ve doğal olanı aramaya koyulmuştur. İşte bu arayışın neticesinde yüzyıllardır Siirt bölgesinde insanların kendileri yapıp kullandığı bıttım sabunu keşfedilmiş; kısa zamanda her kesimden insanlar bu mucizevi nitelikte sabunun adeta müptelası olmuştur.

Bıttımla Gelen Mucize

İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan; el ile yapılıp yine el ile kesildikten sonra paketlenen bıttım sabunu, bu yönüyle tamamen geleneksel yöntemlere uygun olarak imal edilmektedir. Öyle ki, yapılan araştırmalar, ilk sabunu kullandığı düşünülen Sümerler, M.Ö. 3000’li yıllarda sabunu kendi imkânlarıyla yapmaya başlamışlardır. Yapılan kazılarda elde edilen bulgularda ortaya çıkan Sümerlerin sabun yapım formülleriyle bıttım sabununun yapılış tekniği birebir aynıdır. Peki, kadim zamanlardan bizlere kalan bir armağan olan söz konusu sabunun yapım aşamaları nelerdir, bıttım sabunu faydaları vücudumuzda ne şekilde tezahür etmektedir.

El Emeği Göz Nuru Doğallık

Bıttım sabunu, Siirt iline özgü yabani bir fıstık çeşidi olan menengicin yani halk arasında sıklıkla kullanılan adıyla bıttımın aşılanmamış hallerinin toplanarak yağının çıkarılması sonucu elde edilir. Oldukça zorlu ve zahmetli bir süreç olan Siirt bıttım sabunu yapımı ana hatlarıyla şu şekildedir:

 • Öncelikle her sene eylül ayında toplanmaya başlanan bıttımlar arasından kırmızı renkte olanlar özenli bir şekilde ayıklandıktan sonra güzel yıkanıp 5 ila 10 gün arasında kurumaya bırakılır.
 • Kurutulan bıttımlar değirmene götürülüp öğütüldükten sonra el yakmayacak derece de olan su eşliğinde 2 saat boyunca yoğrulur.
 • Yoğurma işlemi neticesinde bıttımların yağı üste çıkar; üste çıkan bu yağ ayrı bir kaba alınır.
 • Elde edilen bıttım yağı, kazanlarda kül ilave edilerek kaynatılan suyun içerisine azar azar eklenir; bu sayede karışımdaki su buharlaşarak ortamdan ayrılır.
 • Çıkarılan yağ kaynamaya devam ederken başka bir kapta 23 litre su ile birlikte sabunlaşma reaksiyonunun gerçekleşmesi için gerekli olan ve Sümerlerin de sabun yapımında kullandıkları 5 kilo payet kostik karıştırılarak bir çözelti hazır hale getirilir.
 • Kazandaki yağ kaynayınca hazırlamış olduğumuz çözelti periyodik aralıklarla eklenerek karıştırma işlemi sürdürülür; sabunlaşma reaksiyonunun hızlanması sağlanır.
 • Ortalama 12 ila 15 saat arasında kazanda bulunan Siirt bıttım sabunu karışımı kaynatılmaya devam edilir ve bu şekilde sabunlaşma işlemi sonlandırılır.
 • Sabun henüz sıcak haldeyken kaplara konduktan sonra soğuması için açık hava 3 gün bekletilir; soğuduktan sonra el ile kesilip paketlenerek sizlere ulaştırılır.

Bıttım Sabunuyla Saçlarınız Hiç Olmadığı Kadar Sağlıklı

Çeşitli sebeplerle güçsüz düşen saçlarınız güçsüzleşip dökülüyor mu? Birbirinden pahalı saç bakım ürünleri kullanmanıza rağmen saçlarınız istediğiniz forma girmiyor mu? Bunların hepsinin kesin çözümünü doğal ve hesaplı yollardan elde edeceksiniz.

 • Bıttım sabunu, düzenli olarak saç diplerine masaj yapacak şekilde kullanıldığı takdirde saç köklerini güçlendirir; saç dökülmelerini durdurur. Güçlenen saç köklerinden yeni ve sağlıklı saçların çıkmasına yardımcı olur.
 • Kulağa bir mucize olarak gelebilir; fakat bıttım sabunu zamanın etkileri karşısında dayanamayıp beyazlayan saçlarınızın tekrardan orijinal rengine dönmesini sağlar.
 • Günümüz insanın korkulu rüyası olan saç kepeklerini yok eder; yeni kepek oluşumunun önüne geçer.
 • Antiseptik özelliği dolayısıyla saç diplerinde meydana gelen tahriş ve yaraları son derece hızlı bir biçimde iyileştirir.
 • Kuruyan ve cansız düşen saçları kökten uca besleyerek saçlara doğal bir dolgunluk ve göz alıcı ışıltı kazandırır.

Görüldüğü üzere bıttım sabunu faydaları sayılmayacak kadar çoktur; siz de yukarıda bahsettiğimiz dertlerden mustaripseniz bıttım sabunuyla doğa yollardan bu sorunlarınıza veda edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.bitkiselbittimsabunu.com
http://www.bitkiselbittimsabunu.com