SİİRT BITTIM SABUNU MUCİZELERİNİ SİZDE KEŞFEDİN..
SAÇ DÖKÜLMESİNE SON
SİPARİŞ HATTI:0542 368 50 37
http://www.bitkiselbittimsabunu.comhttp://www.bitkiselbittimsabunu.com

Sağlık Veren Bıttım Sabunu

Sağlık Veren Bıttım Sabunu

Doğal ürünler ulaşması çok gibi görünen aslında kesinlikle öyle olmayan insan sağlığı açısından oldukça fazla yararı olan ürün türlerindendir. Bu %100 doğal ürünlerin başını çeken bıttım sabunu da bu aralar oldukça ilgi görmektedir. Hiçbir şekilde kimyasal katkı maddesi içermeyen bu sabun yalnızca bıttım bitkisinden yapılmakta ve tamamıyla da insan gücü ile elde edilmektedir. Bıttım sabunu faydaları cilt üzerinde yoğunlaşır. Ciltlerinde egzama, mantar ya da sedef hastalığı gibi önemli problemleri olan kişilerin sıklıkla kullandığı bıttım sabunu, bu rahatsızlıkları n gerilemesinde etkili bir rol oynar. Eğer ki bu problemlerin  ilerlemiş versiyonları sizde bulunuyor ise bıttım sabununu iyileşmeye yardımcı olmak maksadı ile kullanmalısınız. Bu seviyedeki sorunlarda muhakkak öncelikle doktora başvurmalısınız. Bıttım sabunu ise sizi rahatlatacak ve iyileşmeyi hızlandıracak bir rol oynayacaktır. Bunu iyileşmeyi hızlandıran yapı bıttım sabununda doğal olarak bulunan antiseptik özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Bu mikrop öldürücü özellik kendini akne ve sivilceler üzerinde de göstermekte ve akneye sebep olan bakteriyel durumların ortadan kalkmasına neden olarak, sivilce ve akneden kurtulmanızı olanaklı kılmaktadır. Bıttım sabunu faydaları elbette ki bunlarla bitmiyor. Saç derisindeki yağ, kir ve kimyasal madde içerikli şampuanlar nedeni ile tıkanan ve nefes alamayan dolayısıyla cansız ve güçsüz saçlara sebep olan gözenek tıkanıklığını güçlü arındırıcı özelliği sayesinde kolaylıkla ortadan kaldırır ve nefes alan saç derisi kendine gelerek, saçlara canlılık ve sağlık kazandırır. Saç diplerini besleyen bıttım yağı saç derinizi koruyucu bir tabaka gibi sararak beslenmesini sağlar. Bu şekilde kökleri güçlü ve hiçbir şekilde kırılıp dökülmeyen saçlara sahip olursunuz.

Saç dökülmesini ciddi ölçüde de engelleyen ve durduran bu sabun saçlarınızın seyrek kısımlarında da etki ederek buralarda saç çıkmasına sebebiyet verir. Hatta çoğu kişinin de deneyimlediği üzere rutin hayatın içine konulan ve düzenli olarak kullanılan bıttım sabunu beyazlayan saç tellerinin tekrar eski rengine dönemsini sağlamaktadır. Ciltteki ve saç derisindeki her türlü kaşıntı ve tahrişe iyi gelen sabun aynı zamanda da yoğun bir nemlendiricidir. Bu sebeple ciltteki nem dengesini sağlayarak hem kırışıklıkların derinleşmesini engelleyici ve bu kırışıklıkları önleyici rol üstlenir iken, hem de saçtaki kepek ve pullanma sorununu ortadan kaldırmaktadır. Peki bu kadar önemli özellikleri olan doğal bıttım sabunu nasıl üretilir diye sorarsanız açıklayalım.

Bıttım Sabunu Nasıl Elde Edilir

Bıttım sabunu Siirt dolaylarında yetişen bıttım ağacının meyvesinden yapılır. Bu bıttım meyvesi yörede menengiç olarak da bilinmektedir. O sebeple araştırma yaptığınız zaman karşılaştığınız Siirt bıttım sabunu ya da menengiç sabunu aynı anlama gelmektedir. Mardin’de de üretilen bıttım sabunu aslında çoğunlukla Siirt ve çevresinde üretilmektedir. Siirt bıttım sabunu denmesinin bir nedeni de budur. Bu bıttım sabunu üretilirken hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmaz tamamen kol gücü ile ortaya çıkarılmaktadır. Bu çoğunlukla yeşil renkli, zaman zaman sarıya kaçan açık bir yeşil renk de alabilen sabun nasıl üretilir:

  • Sonbahar mevsiminin başında meyvelerini veren bıttım ağacından taze meyveler dikkatle toplanır.
  • Toplanan meyveler teker teker kabuklarından ayrılarak iyice yıkanır.
  • Yıkanan kabuksuz bıttımlar bir gün süre ile kurumaya bırakılır.
  • Yıkanmış ve kurumuş bıttımlar tekrar biraz ıslatılarak yoğurulmaya başlanır. İşin en zahmetli kısmı olan yoğurma işlemi ciddi bir kol gücü gerektirmektedir.
  • Yaklaşık iki üç saat aralıksız yoğurulan bıttımlar üzerinde bir yağ birikir. Bu yağlar başka bir yere alınarak bekletilir.
  • Yağı ayrılan bıttımlar başka bir yere alınır ve içerisine Koh çözeltisi katılır. (Koh çözeltisi kül suyudur ve Sümerler zamanında da sabun yağı elde etmek amacı ile kullanılmış bir malzemedir.)
  • İçerisine Koh çözeltisi katılmış yoğurulmuş bıttım yaklaşık üç ya da dört saat aralıksız kaynatılır.
  • Bunun sonucunda bıttım içerisinde bulunan tüm yağ çıkmış olur ve önceden ayrılmış yağ ile bu kaynama sonucu elde edilen yağ karıştırılır.
  • Büyük ve yuvarlak şekilli kalıplara dolduran yağlar açık havada en az üç gün bekleyerek soğumaya bırakılır.
  • Tam olarak katılaşmamış sabunlar daha küçük bir şekilde kesilerek satışa ve kullanıma hazır hale gelinceye kadar aynı şekilde katılaşana kadar bekletilir.

Yorumlar - Yorum Yaz


http://www.bitkiselbittimsabunu.com
http://www.bitkiselbittimsabunu.com